Betűtípusok, betűcsaládok
A betűtípus azonos grafikai elven megtervezett ábécé.
A betűtípusok tízes csoportosítása:
- Velencei és reneszánsz antikvák
- Barokk antikvák
- Klasszicista antikva
- Talpatlan és egyéb antikvák
- Talpatlan lineáris antikva (groteszk)
- Betűtalpas lineáris antikva (egyptienne, ejtsd /e.ʒip.sjɛn/)
- Írott betűk
- Dísz- és reklámbetűk
- Fraktur típusok
- Idegen betűtípusok
Az egyes típusokon belül a betűknek nevük van (Times, Dutch, Swiss, Courier, Garamond, Bodoni stb.), a betűalak és a vonalvastagság további alcsoportokat alkot.
A betűtípusok kor szerinti csoportosítása:
Könyvekben, újságokban, plakátokon naponta találkozhatunk az írás apró elemeivel: a betűkkel. A történelmi korokban a betű alakját, így az írás képét is alapvetően az íróeszköz határozta meg. Régebbi íráselőzmények: egyiptomi, mezopotámiai, sínai ősformák (krétai), föníciai (ebből alakult ki a héber és arab íráskép), görög (ebből alakult ki a cirill, etruszk és rúna írásformák). A római írásból alakultak ki az európai írásformák, sőt a nyomtatás során alkalmazott betűtípusok is.
- római kapitális 1. sz. (kapitális kvadráta, rusztika, unciális és félunciális, 2-5. sz.)
- római kurzív
- minuszkula 8-13. sz. (karolingi, gótikus)
- gótikus textúr 12. sz.
- humanista antikva 14. sz.
- humanista kurzív
- reneszánsz 15-16. sz.
- barokk 17-18. sz.
- klasszicista 18-19. sz.
- eklektikus 19. sz.
- szecessziós 20. sz.
- konstruktivista 1920-as évek
- groteszk talpatlan (Groteszk betűk rajzolata: optikailag minden vonaluk azonos vastagságú. Tehát, talpas betű is lehet groteszk.)
- talpas lineáris
- art deco
- díszbetűk 1970-es évektől (ide sorolhatók a graffiti- és plakátbetűk is)
A ma is használt íráskép a karolingi minuszkulával vette kezdetét. Nagy Károly 781-ben ismerkedett meg Alkuin szerzetessel. Az angol szerzetes iskolát rendezett be Tours-ban. Itt hallgatta maga az uralkodó és egész családja Alkuin előadásait. Nemcsak hivatalnokokat, hanem könyvmásolókat is nevelt, és ezzel döntő szerepe volt az új betűforma, a karolingi minuscula megteremtésében. Már az uncialéban találunk nyomokat a kisbetű felé, a féluncialé további lépést jelentett, Alkuin pedig végérvényesen kialakította a latin írás kisbetűjét, amelyet nálunk és a latin betűkkel író országokban ma is használnak.